Modem

Teknolojinin gelişmesi ile kullanılan cihazlar birçok özellik kazanır. Bu cihazlardan biri de modemdir. Bilgisayarların genel ağa bağlanmasına yardım eden ya da bilgisayarların başka cihazlara bağlanmasını sağlayan modemler, çevirge olarak da bilinir. Modemler ilk önce aldığı verileri ses sinyallerine dönüştürür. Ardından bu ses sinyallerini tekrar veri hâline getirir ve taşır. Geniş ağ bağlantılarına ihtiyacınız varsa kullanmanız gereken aygıt modem olur. Genellikle birim zamanda gönderdikleri veri miktarına göre sınıflandırılır. Veri miktarı ise bit/s olarak ölçülür. Aynı zamanda modemler, baud ile ölçüm sağlanan simgesel hıza göre de birbirlerinden ayrılırlar. Haberleşmeye, internete bağlanmaya ve kontrollere imkân tanıyan modemlerin birçok çeşidi vardır. Harici, kablosuz, ADSL, VDSL, Dial up ve dahili olarak sıralanan modemler kullanıcıların istekleri doğrultusunda tasarlanır. İlk olarak 1960 yıllarında ortaya çıkan bu aygıt, 1999 yıllarında gelişmiş özellikler kazanarak evlerde yerini alır. Modemler söz konusu olunca aranan en büyük özellik ise hızdır. Kaliteli modemler, verileri hızlı bir şekilde işleyerek sinyallere dönüştürür. Sinyallerin de aynı hızla verilere dönüşmesi ile aktif internet kullanımı sağlanır. 

Modem Modelleri ve Özellikleri

Günlük hayatın temelini oluşturan internet, insanlar için oldukça önemli bir konumdadır. Birçok iş internet üzerinden yürütülür. Bu nedenle kullanılan internetin altyapısı önem kazanır. Haberleşmenin, işlerin, ya da eğlencenin aksamadan devam etmesi için hızlı ve kaliteli bir modeme ihtiyaç duyulur. Bu aktarım hızı üzerinden sınıflandırılan modem modelleri, dahili ve harici olarak iki gruba ayrılır. Harici modemler insanların yakından tanıdığı evlerde kullanılan modemdir. Bu aygıtlar, bilgisayar kasasından başka bir yere konulur ve kablo vasıtası ile bilgisayarın ağ kartına bağlanarak aktarım sağlar. Modem çeşitleri içinde en çok tercih edilenlerden biri olan harici modemler, interneti yüksek bir hızda bilgisayara aktarır. Isınma problemi ise minimum düzeydedir. Isınmadan kaynaklanan performans düşüklüğü yaşanmaz. Herhangi bir arıza durumunda bu modemleri sökerek tamire götürebilirsiniz. Bu modemler, hatta ya da sabit ev telefonuna direkt olarak bağlanır. Harici modemler gereken gücü bir adaptör yardımı ile elektrik hattından alır. Modemlerin ön kısmında ürünün anlık durumunu ve bağlantısını gösteren ışıklı göstergeler bulunur. Harici modemlerde kendi içinde 3 gruba ayrılır. Modem kablosuz harici modem modellerinden biridir. Wireless olarak da bilinen bu modemler, standart modem özelliklerini kabloya ihtiyaç duymadan kullanıcıya sunar. Kablosuz modemler yalnızca kablosuz alıcılı cihazlar ile bağlantı sağlar. Tabletler, akıllı telefonlar, bilgisayarlar genellikle kablosuz bağlantı özelliğine sahiptir. Wireless modemler, işyerlerinde ya da evlerde en çok kullanılan modemler arasındadır. Harici modemler grubunun ikinci üyesi ise ADSL modem olur. Açılımı asimetrik sayısal abone hattı olan bu modem, ADSL teknolojisine sahiptir. Yüksek hızlı internet kullanımlarında genellikle bu modem tercih edilmez. VDSL modemler, yüksek hızda internet erişimine imkân tanırlar. Grubun son üyesi olan Dial up modemler ise artık güncelliğini yitiren modemlerdir. Eski zamanlarda kullanılan bu modem, belirlenen numaraları dönüştürerek bağlantı kurar. Dahili modemler bilgisayar kasalarının içine yerleştirilen, boyutları küçük olan modem türüdür. Bu modemlerin iki ucu bulunur. Uçlardan biri telefon hattına diğer uç ise telefona takılır. Ebeveyn kontrollü modemler ise çocukların güvenliği için tasarlanır. Belirli sitelere erişim kısıtlamasını bu modemler ile sağlayan anne babaların içi rahat eder. 

Modem Kullanımı

Modem kullanımları sahip oldukları özellikler doğrultusunda değişir. Örneğin kablolu bir modem seçtiyseniz kurulumu oldukça basittir. İlk önce modeme güç sağlamak amacıyla elektrik adaptörü bağlanır. Ön kısımda yer alan tüm led ışıkların yanması gerekir. Sadece internet led ışığı yanmaz. Modemin arka kısmında telefon kablo girişi olur, buraya telefon bağlantı kablosu takılır. Telefonunuzda cızırtılar oluştuysa bu durumu Splitter vasıtası ile önleyebilirsiniz. Son olarak Ethernet kablosunu bilgisayar kasası arkasında bulunan jaklara bağlayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Kılavuz cd ile kurulumun geri kalan aşamalarını da kolaylıkla yapabilirsiniz. Eğer kablosuz bir modeme sahipseniz Ethernet kablosunu bilgisayara takmaya gerek yoktur. Tüm kurulum ayarlarını yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifreyi girerek internete erişim sağlayabilirsiniz. Bu işlemlerin ardından bağlantı doğru ise modem üzerinde internet ışığı da yanar. Kontrol destekli modemler aileler için avantaj sağlar. Çocukların internette geçirdiği vakitleri daha sağlıklı ve eğitici bir hâle getirmek kontrol destekli modemler ile oldukça kolaydır. Sağlıksız içeriklere şifre koyarak çocuğunuzun sadece eğitici sitelere erişimini sağlayabilirsiniz. 

Modem Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi modem alırken de dikkat edilmesi gereken bazı özellikler bulunur. Modem türü bu özelliklerin başında gelir. Modem türünü belirleyebilmek için ilk önce evinizdeki internetin türünü öğrenmeniz gerekir. ADSL, VDSL yada Fiber internete uygun en doğru modemi almalısınız. Aksi takdirde daha düşük bir hız ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hayal kırıklığına uğramamak adına internet özellikleri doğrultusunda bir modem belirleyiniz. Ardından modemlerin hız desteği gelir. Örneğin Wifi özelliğine sahip bir cihazınız varsa 5Ghz kullanmak daha doğru olacaktır. Daha düşük hızlar daha az kanal sayısı ile problem oluşturur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise Ethernet portlarıdır. Sahip olduğunuz Ethernet portunun kapasitesine göre hız ve sayı belirlemelisiniz. Örneğin evinizde bağladığınız 5 tane kablolu cihaz varsa daha fazla Ethernet portuna sahip olan bir modem seçmelisiniz. Ebeveyn desteği de modem seçiminde oldukça önemlidir. Çoklu Ethernet portuna sahip, yüksek hızlı Modem fiyatları Cimri.com adresinde yer alır. Siteyi ziyaret ederek uygun fiyatlardan modem sahibi olabilirsiniz. 

Say hello

Find us at the office

Chappa- Adamitis street no. 38, 81811 Tripoli, Libya

Give us a ring

Alda Runion
+69 213 130 910
Mon - Fri, 10:00-22:00

Say hello