Haberler > Türkiye Haberleri > Özel araçla hafta sonu seyahat yasak mı? Özel araçla seyahatte HES kodu gerekli mi?

04.12.2020 - 11:28 | Son Güncelleme: Abone ol

Özel

Alınan yeni tedbirler sonrasında hafta sonu sokağa çıkma yasağı tam gün olarak yeniden düzenlendi. Şehirler arası seyahat edecek vatandaşlar hafta sonu özel araçla seyahat yasağının olup olmadığını araştırmaya başladı. Peki, özel araçla hafta sonu seyahat yasak mı? Özel araçla seyahatte HES kodu gerekli mi?

Geçtiğimiz hafta alınan yeni koronavirüs önlemleri kapsamında hafta sonu bazı saatler dışında olan yasak tam gün olarak genişletildi. Bunun üzerine hafta sonu şehir dışına çıkmak isteyenler özel araçla seyahat yapılıp yapılmadığını araştırmaya başladı. İşte genelgedeki şehirlerarası seyahat yasağını  detayları..

Özel araçla hafta sonu seyahat yasak mı?

Yayımlanan genelgeye göre; Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak) belirtilen zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verilecektir. Kısıtlama olmayan sürelerde ise şehirler arası seyahat yasağı bulunmuyor.

Şehirler arası seyahatler ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi) ile yapılabilecek. Özel araçla şehirlerarası seyahat, izne tabi olacak. Farklı mazereti bulunan kişiler toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığı’na ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da valilik-kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek.  

İşiyle ilgili nedenini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirler arası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon koduyla ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Say hello

Find us at the office

Chappa- Adamitis street no. 38, 81811 Tripoli, Libya

Give us a ring

Alda Runion
+69 213 130 910
Mon - Fri, 10:00-22:00

Say hello